![](https://agiosnikolaosalimou.gr/wp-content/uploads/2022/10/received_640288647697535.jpeg)
Έλεγε ο Γέροντας Αιμιλιανός: «Όταν ήμουν μικρός, επειδή εκ χαρακτήρος μου ήμουν ζωηρός, η γιαγιά μου ως δασκάλα συχνά μου θύμιζε: ‘’Αλέξανδρε, όσο θα σιωπάς, τόσο θα φωνάζει μέσα σου ο Θεός’’.
Έτσι απλά έμαθα από πολύ μικρός να σιωπώ, για να αφουγκράζομαι τη φωνή του Θεού».
Σχολιάζοντας αυτό, έλεγε ότι «δεν μας κάνουν τα λόγια κοινωνικούς, αλλά η σιωπή, η οποία μας κάνει κοινωνούς του Θεού και όποιος είναι κοινωνός του Θεού, δεν μπορεί να μην είναι κοινωνικός με τους ανθρώπους».
† Ιερομονάχου Μύρωνος (Σιμωνοπετρίτου)